Anasayfa » BjkLife Haber » Korkuları yenmek…

Korkuları yenmek…

METİN AKTAŞOĞLU
metin.aktasoglu@gmail.com
@metinaktasoglu

Kadıköy’deki Fenerbahçe-Beşiktaş mücadelesinde çıkan kısmın en iyi Fenerbahçe’sini izlemiştik. Dün de müsabakanın önem derecesini göz önüne alırsak en iyi Galatasaray’ı izledik. Özellikle ilk yarıdaki Galatasaray performansı etkileyiciydi. Bu tesadüf değil. Siyah-beyazlıların psikolojisi deplasman derbilerinde bir garip.

İlk 45’te iki stoperin birden sarı kart görmesi, Tolga’ya verilen anlamsız paslar, takımın kopuk görüntüsü derbi psikolojisiyle açıklanabilir. Sezonun ikinci yarısında oynanan Başakşehir karşılaşmasında Abdullah Avcı’nın çözdüğü “bir buçuğuncu ve iki buçuğuncu bölge” baskısı Beşiktaş’a panzehiri olarak öne çıkmakta.

Bu çözümlemeden bıkmayacağız; Atiba-Oğuzhan-Sosa üçlüsüne uygulanan efektif baskı Beşiktaş’ın oyununu kilitlenme noktasına getiriyor. İkinci yarının başında Beşiktaş bu prangadan kurtulmuş gözüktü ve üst üste etkili hücumlar buldu. Şenol Güneş’in devre arasında soyunma odasında yaptığı uyarıları merak ediyorum açıkçası. “Ne oluyor beyler” ayarında bir konuşma olduğunu tahmin ediyorum.

Sosa’nın 60’a kadar değerlendiremediği üç net pozisyon plan dahilindeki bir uyarının göstergesiydi adeta. Gerçi Şenol Güneş’in öğrencileri istemese bile pozisyon buluyor! Bu zenginlikten bir gol çıkmayınca stres başlıyor kuşkusuz. Bir de formda bir Muslera olunca… Uruguaylı file bekçisi bu sezon en çok kurtarış yaptığı maçı oynadı.

Bireysel performanslara değinecek olursak; Sosa, Quaresma ve Olcay öne çıkıyor… Ama olumsuz anlamda. Formsuz, şansız ve tercih hataları yapan Sosa, dağınık Quaresma ve etkisiz Olcay siyah-beyazlı hücumların sonuçsuz kalmasına sebep oldu. Bu üçlü Gomez’i de besleyemedi ve haliyle Alman golcü de sönük gözüktü. Şenol Hoca’nın Quaresma-Gökhan Töre, Olcay-Cenk değişiklikleri Gomez ulaşma yolunda faydalı hamleler oldu ve gol geldi. Bu arada sahaya giren taraftarın gole denk gelmesi de manidar oldu!

Golden sonraki oyun ise bir hayli ilginçti. Galatasaray’ın havlu attığı ortadayken Beşiktaş da oyunun bitmesi için dua eder konuma geçti. Oyuna sonradan dahil olan Cenk ve Gökhan Töre haricinde oyunu rakip alana yıkmaya çalışan kimse yoktu. Korkutucu bir ilk yarı ve “eh işte” bir ikinci yarının ardından Beşiktaş sezonun muhtemelen en kritik üç puanına uzandı. Aşılan psikolojik eşik de cabası. Arena’daki ilk galibiyetin ödülü şampiyonluk mu olacak göreceğiz.

Hakkında BjkLife